By Tanev

Скендиране вместо четене

Неведнъж съм се хващал, че не чета, а просто сканирам. Сканирам текстове с надеждата, че така ще покрия повече материал, ще стигна до повече знания. Глупост.

Спомням си как преди година реших да „овладея“ бързото четене. Защо ли? Защото купчината книги на нощното ми шкафче започваше да прилича на паметник на пропуснатото време. Всяка вечер ме гледаха като безмълвно обвинение – недочетени томове, наполовина започнати романи, книги, от които не помнех нищо, освен корицата.

Опитвах се с всякакви техники – палец под реда, фиксиран поглед, прескачане на цели абзаци. Целта беше да изсмуча информацията, да я „консумирам“ бързо, както се налива евтино гориво на бензиностанция. Но скоро разбрах, че това не е продуктивност, а просто бягство от усилието.

Истинският проблем беше, че превърнах мисленето в механично действие. Вместо да се задълбочавам в аргументите, да се спирам на метафорите, аз просто търсех ключови думи. Очите ми се движеха с изкуствена скорост, но мозъкът ми беше в отпуска. В края на страницата нямаше нищо освен празнота.

Този навик се пренесе и в ежедневието. Сякаш опитът за оптимизация беше просто маска за интелектуална леност. Когато прескачаш трудните части, не пестиш време – просто бягаш от тях. После се налага да се връщаш и да четеш пак, и пак. В крайна сметка удвояваш времето си, а резултатът е още по-плачевен.

Светът ни подтиква към бързина и ни убеждава, че скоростта е равна на качество. Това е лъжа. Истинското знание изисква престой, не прелитане. Скендирането е просто начин да се прикрие повърхностността.

Сега, когато отворя книга, не се опитвам да я „изям“ наведнъж. Сядам и започвам да чета – страница по страница, без рекорди, без надпревара. И най-важното – без да се самозалъгвам.

  • No Comments
  • 25.06.2026

Вашият коментар