Какво прави един работник добър?
Към края на годината всички правят някаква финална равносметка на изминалия период. Аз обаче реших да разсъждавам върху темата за това какво всъщност прави един работник добър и кои са ценените качества от българските работодатели.
За съжаление колкото повече мислих по темата и се опитвах да я завъртя по възможно най-забавния саркастичен начин, толкова повече стигах до изводите, че всъщност добри работници в България няма, а добри работодатели – още по-малко…
Изключително позитивно начало на този материал, нали?
Добре… нека да погледнем малко по-ведро. Всъщност българските работодатели насърчават у работниците си да се развиват и да растат с всеки изминал ден. По възможност да бъдат преводачи, програмисти, графични дизайнери и 3D артисти, а защо не и счетоводители и техникъл съпорт и за всичко това да плащат само една заплата… Ама тя колкото да има нещо там.
В същото време тя тази заплата и без това му е много на този човечец, който така или иначе нито едно от тези неща не може да върши както трябва… Той работодателят и той сам си се чуди защо го държи, ама ако се лиши от неговите посредствени способности ще бъде принуден да назначи някой друг глупак на негово място, а така и така с този вече е свикнал…
Много е добре за работодателя работниците му да умеят да четат мисли и намерения. Когато усвоят тази способност, то тогава ще могат да заслужат заплата над 1000 лева. Също така владеенето на времето е много важно качество, което българските работници трябва да тренират. Колкото по-добре успяваме да се връщаме във времето и да изпълняваме задачи, които са били за вчера, толкова повече се издигаме в очите на работодателя си.
И разбира се, най-ценното качество – лепенка на устата. Много е важно да скланяме глава пред всичко, което ни се казва и да въобще да не казваме и гъг.
Е, сигурно има и много други качества и способности, които българските работодатели ценят у своите работници, но това е напълно достатъчно… така за към края на годината…